10 Binden Fazla Türkü Derlemişti…


MUZAFFER SARISÖZEN ANILDI

Halk müziğimizin unutulmaz duayeni ve “Yurttan Sesler” korolarının kurucusu Muzaffer Sarısözen, ölümünün 60. yılında kendi derlediği türkülerle anıldı.

HAMOY – Halk Müziği ve Oyunları Araştırma Eğitim Gençlik Derneği’nin Yetişkinler Korosu, Muzaffer Sarısözen’e ithaf ettiği bu programda, Sarısözen’in derleyip notaya aldığı ezgiler arasından seçtiği 30 türküyü seslendirdi. Türküler arasında Sarısözen’in yaşamına ve sanatsal kişiliğine ilişkin notlar da izleyenlerle paylaşıldı.

Yenimahalle Nazım Hikmet Kongre ve Kültür Merkezi’nde kalabalık bir izleyici grubuna sunulan anma konseri öncesinde bir konuşma yapan HAMOY Dernek Başkanı ve Yetişkinler Korosu Şefi Abdullah Gündüz şunları söyledi: ” Muzaffer Sarısözen, toplumsal kalkınmanın bir yürek gibi attığı yıllarda köy köy, kasaba kasaba yurdun dört bir yanını dolaşarak derlediği 10 binin üstündeki türküleriyle bir efsane olmuştur. 1937 – 1957  yılları arasında yaptığı 16 ayrı derleme gezisinde, bin bir güçlükle tespit ederek notaya aldığı türküleri, kurduğu Yurttan Sesler korosundaki sanatçılara büyük bir titizlikle tek tek çalıştırarak öğretmiştir.”

HAMOY Başkanı Gündüz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Muzaffer Sarısözen Yurttan Sesler korosuyla yaptığı radyo programlarında tüm ülkeyi kucaklayan, her yöreden ve bölgeden seçip yayınladığı türkülerle peşinde binlerce dinleyiciyi sürüklemiş, Anadolu’nun dört bir yanından aynı anda tek bir yürek, tek bir soluk anlamında his birliğini tesis etmiştir. Bizlere miras bıraktığı türküleri gök kubbede yankılandığı sürece o hep yaşayacaktır.”

HAMOY Yetişkinler Korosu’nun sunduğu “Muzaffer Sarısözen” konserini, 07 Ocak 2023 günü Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde çok kalabalık bir türkü sever kitlesi takip etti.


Etkinlik Programı