HAMOY’dan Ustalara: “Halk Bilimi Ödülleri”


HAMOY, kuruluşunun 41. yılında, bundan böyle her yıl düzenlemeyi kararlaştırdığı “HAMOY Halk Bilimi Ödülleri”nin ilkini büyük bir başarı ile gerçekleştirdi.

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 14 Haziran 2014 günü düzenlenen törende, halk bilimine emek vermiş, etkin çalışmalarıyla folklor dünyamızda yerini almış, ufuk açmış 12 ustaya ödülleri verildi.

Kalabalık bir davetli huzurunda gerçekleşen HAMOY Halk Bilimi Ödülleri töreninde;

. Güzel Sanatlar eski Genel Müdürü Mehmet Özel’e, Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner ödül takdim etti.

. TÜTAV Başkanı Kemal Baytaş’a, HAMOY Başkanı Abdullah Gündüz ödül verdi.

. Ünlü Aşık Şeref Taşlıova’ya ödülünü şair Celal Ogan sundu.

. Yerel sanatçı Musa Eroğlu’na ödülünü HAMOY Başkanı Abdullah Gündüz verdi.

. Amatör halk müziği dünyasında “hocaların hocası” olarak bilinen Özcan Tamer’e ödülünü HAMOY kurucu üyelerinden İlker Utku takdim etti.

. Halk müziğimizin duayenlerinden Aliye Akkılıç’a ödülünü yine HAMOY Başkanı Abdullah Gündüz verdi.

. Devlet Halk Dansları Topluluğu eski sanat yönetmeni Mustafa Turan’a ise ödülünü Ankara Halkla İlişkiler Derneği Başkanı Zeliha Doğan Yeşil sundu.

. Ankara seğmen kültürünün önemli, ismi ve saz sanatçısı Rıfat Balaban’ın ödülünü ise TRT Ankara Radyosu Yurttan Sesler Koro Şefi Mustafa Acar takdim etti.

. Türk halk müziğinin önemli ismi, Ankara Devlet THM Korosu eski şefi Mehmet Özbek ise ödülünü HAMOY Başkanı Abdullah Gündüz’den aldı.

. TRT Türkü Söylemek Lazım televizyon programı adına ödülü, programın yönetmeni Necati Var, Ankara Devlet THM Korosu şeflerinden Eyüp Görkem’in elinden aldı.

. Halk müziğimizin duayen bayan sanatçılarından Hacer Buluş, ödülünü HAMOY Başkanı Abdullah Gündüz’den aldı.

. Eğitimci ve araştırmacı yönüyle isim yapmış sanatçı İhsan Öztürk de ödülünü Çankaya Belediyesi İş ve İstihdam Koordinatörü Bekir Kurtcebe Songar’dan aldı.

Ödül törenin ardında salon fuayesinde bir kokteyl verildi. Programın ikinci bölümünde Şef Abdullah Gündüz yönetiminde HAMOY Yetişkinler Korosu’nun konseri sunuldu. 


Etkinlik Programı