HAMOY Gençlerinden 1980’li Yılların Ezgileri…


Merkezi Ankara’da bulunan ve 48 yıldır Türk folklor dünyasına katkılar sunan HAMOY – Halk Müziği ve Oyunları Araştırma Eğitim Gençlik Derneği’nin Gençlik Korosu, ağırlıklı olarak 1980’li yıllara damgasını vurmuş sanatçıların eserlerinden oluşan bir repertuarla sanatseverlerin huzuruna çıktı.

Gündedün (nostalji) adı altında 14 Ocak günü saat 19.30’da Ankara  Yenimahalle Nazım Hikmet Kongre ve Kültür Merkezi’nde, Şef Ufuk Önder Serdar yönetimindeki HAMOY Türk Halk Müziği Gençlik Korosu; Erkin Koray, Cem Karaca, Orhan Gencebay, Zülfü Livaneli, Ferdi Tayfur, Barış Manço, Sezen Aksu, Kayahan, Tarkan, Özdemir Erdoğan gibi sanatçıların eserlerini seslendirerek izleyenlere bir nostalji yaşattı.

Dönemin renk, giysi ve danslarıyla şekillenen son derece başarılı bir etki bırakan “Gündedün” programının ardından izleyenler; bundan sonraki yıllarda da bu tür programların tekrarlanmasını istediler.      

Konser öncesinde sanatseverlere bir açıklama yapan HAMOY derneği başkanı Abdullah Gündüz şunları söyledi: “HAMOY, yeryüzünün en zengin değerlerini içinde bulunduran milli kültürümüzün; halk müziği, halk oyunları, halk tiyatrosu ve diğer halkbilim ürünlerini genç kuşaklara aktarmak, bu kültürlerin devamını sağlamak ve sevdirmek, bu alanda eğitim çalışmaları yapmak maksadıyla 6 Mart 1973’ten beri folklor dünyamızda etkinliğini sürdürüyor.

Her yıl çok sayıda üyeye sosyokültürel bir ortam sağlayan, onların boş zamanlarını milli bir amaca yönelik olarak değerlendiren, onları her türlü kötü alışkanlıklardan alıkoyan HAMOY, devletin eğitim kurumlarından yararlanamayan yüzlerce vatandaşına da gönüllü eğitim hizmeti sunuyor.

Halk müziği ve halk oyunları gibi kültürel faaliyetlerini; yurt içinde ve dışında gösteri, konser, dinleti, konferans vb. yollarla sergileyen HAMOY, yetiştirdiği, profesyonel olmuş onlarca ses, saz ve dans sanatçılarıyla da gurur duyuyor.”


Etkinlik Programı