HAMOY’dan Halk Bilimcilere Ödül…


HAMOY – Halk Müziği ve Oyunları Araştırma Eğitim Gençlik Derneği, halk bilimine hizmet etmiş 12 duayene törenle “Halk Bilimi Ödülleri” verdi. Tören Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde 14 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

HAMOY’un kuruluşunun 49. yılı etkinlikleri arasında değerlendirilen törende konuşan HAMOY Başkanı Abdullah Gündüz; “Ödüle layık bulduğumuz ustalarımız, Anadolu insanının kimlik ve karakterini belirleyen değerlere çok büyük emek verdiler. Onların halk bilimine sağladıkları destek ve katkılar asla unutulmayacaktır” dedi. Ödüllerin her yıl farklı halk bilimcilerine dağıtılacağını da söyleyen Gündüz, “HAMOY olarak 2014 yılında başlattığımız ve her yıl düzenleyerek geleneksel hale getirdiğimiz ‘Halk Bilimi Ödülleri’ni bundan sonra da titizlikle sürdüreceğiz. Çünkü kadirbilirlik Anadolu insanının mayasında vardır” dedi.

Nazım Hikmet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende; Asım Kuzuluk, Dr. Cemal Özata, Haluk Balaban, İsmail Özboyacı, Prof. Dr. Metin Ekici, Dr. Metin Özaslan, Prof. Dr. Muhtar Kutlu, Murtaza Çağır, Rüstem Avcı, Serpil Demir Aşkın, Uğur Önür ve Umut Sülünoğlu ödül aldı.

Ödül töreni sırasında HAMOY Türk Halk Müziği Yetişkinler Korosu, Şef Veli Mavili yönetiminde yurdun çeşitli yörelerinden derlenmiş türkülerden oluşan bir konser sundu.

Törene çok sayıda halk bilimci ve türkü sever katıldı.    


Etkinlik Programı