Neşet Ertaş Destanı


Hasreti, gurbeti, sevdayı anlatan türkülerin büyük ozanı bozkırın tezenesi Neşet Ertaş, vefatının 3. yıldönümünde Kırşehirli Dernekler Federasyonu ev sahipliğinde ve HAMOY Türk Halk Müziği Topluluğu’nun sunduğu birbirinden güzel Neşet Ertaş türküleriyle anıldı. 

25 Aralık 2015 günü Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi çok amaçlı salonunda gerçekleştirilen programda Abdullah Gündüz yönetimindeki HAMOY Türk Halk Müziği Topluluğu mükemmel bir performans sergileyerek “Neşet Ertaş Destanı”yla sanatseverleri büyüledi.

Kırşehirlilerin ve İç Anadolu Bölgesi insanının yoğun ilgi gösterdiği programı yaklaşık 2 bin kişi izledi. Nazım Hikmet Kültür merkezinin koltukları bu destanı dinlemeye yetmedi, Neşet Ertaş destanı Ankara’da salonlara sığmayarak bir destan daha yazdı.

Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ile çok sayıda siyasetçi ve bürokrat programda bir araya geldi.

Kırşehirli Dernekler Federasyonu Başkanı Hilmi Gökçınar etkinliğin açılış konuşmada “Neşet Ertaş, garip olup, garip giden bir üstat… Onun türkülerini söylemek yetmez; onun hayatına, ağzından çıkan sözlere bakmamız lazım. Çünkü Neşet Ertaş sadece türkü söyleyen saz çalan bir sanatçı değildir. O, hak bildiği yoldan ayrı gitmedi gıybet etmedi. ‘Gönüller kırıp can incitmedim,bir garip sazımı çaldım gittim’ diyerek gönüllerimizde taht kurdu” dedi.

Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Milletvekili Mikail Arslan ve Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da Neşet Ertaş hakkındaki duygu ve düşüncelerini dile getirdiler.

Kırşehirli Dernekler Federasyonu tarafından programa katkılarından dolayı Vali Şentürk, Milletvekili Arslan ve Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ile HAMOY Türk Halk Müziği Topluluğu adına Abdullah Gündüz’e plaket takdim edildi.

Metinlerini Abdullah Gündüz’ün yazıp sunduğu Neşet Ertaş Destanı konserinde HAMOY solistleri sırasıyla şu türküleri seslendirdiler:

. Hep sen mi ağladın / Cemile Yücel

. Halime kız çay aşağı gidiyor / Mehmet Özgen

. Ahu gözlerini sevdiğim dilber / Abdullah Gündüz

. Yandı bağrım yandı aşkın elinden / Esmer Temizer Erden

. Mapusanelere attım postumu / Mehmet Gürbüz

. Aşkın beni del’eyledi / Nihal Sağlam

. Ey garip gönüllüm / Nedim Güzel

. Bugün bana bir hal oldu / Yıldız Akmeriç

. Şu dağlar ulu dağlar / Abdullah Gündüz

. Perişan hallarım aşkın elinden / Cemile Yücel

. Gönül dağı yağmur boran olunca / Erkan Şölen

. Bilemedim kıymetini kadrini / Yıldız Akmeriç

. Bu ayrılık sana da mı kar etti / Elmas İler

. Gönül ne gezersin seyran yerinde / Nedim Güzel

. Bu dünyada muradına ermeyen / Atilla Tekbudak

. Bağışla sevdiğim Hakk’ı seversen / Osman Alparslan

. Bahçe duvarını aştım / Büşra Şahin