Hasretin İki Yakası: Mübadele


Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan “Mübadele Sözleşmesi”nin 100. yılında; mübadele sürecinde yaşanan dramatik konuları gündeme taşıyan halk müziği konseri Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde seyirci ile buluştu.

Şef Ufuk Önder Serdar yönetimindeki HAMOY Türk Halk Müziği Gençlik Korosu’nun sunduğu konserde; mübadeleyi yaşayan şehirlerin, Türk – Yunan mübadilleri tarafından miras bırakılan şarkı ve türküler birer ortak değer olarak seslendirildi.

“Hasretin İki Yakası: Mübadele” adı altında sunulan konser öncesinde bir mübadil torunu olan ve mübadele konusunda uzun yıllar yerinde araştırmalar yaparak hatıralar toplayan Osman Selami Budak ilginç anekdotlar paylaştı. Budak şunları söyledi: “Lozan Anlaşması’nın eki olarak 30 ocak 1923’te imzalanan Mübadele Protokolü ile 2,5 milyon Rum Ortodoks ile 500 bin Müslüman Türk’ün Yunanistan ve Türkiye arasında değişimini sağlayan dünyanın tek anlaşmalı nüfus değişimi ve göç olayıdır. Bu vesileyle,  yüzyıllardır yaşadığımız topraklarda bıraktığımız ve mübadele sırasında kaybettiğimiz bütün atalarımızı rahmetle anıyoruz. Bizi, yok olmanın eşiğinde iken özgür bir cumhuriyetin eşit yurttaşları yaparak kurtaran Yüce Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e de minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.”

Kalabalık bir izleyici grubunun takip ettiği konserde seslendirilen eserler zaman zaman duygusal anlar yarattı.

Etkinlik Programı