HAMOY’dan kadirbilirlik…


“HALK BİLİMİ” ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

HAMOY – Halk Müziği ve Oyunları Araştırma Eğitim Derneği, geleneksel hale getirdiği ve halk bilimine hizmet etmiş 12 duayene bu yıl da törenle “Halk Bilimi Ödülü”nü verdi.

Bu yıl 6.sının düzenlendiği törende konuşan HAMOY Başkanı Abdullah Gündüz    “ Ödüle layık bulduğumuz ustalarımız, Anadolu insanının kimlik ve karakterini belirleyen değerlere çok büyük emek verdiler. Onların halk bilimine sağladıkları destek ve katkılar asla unutulmayacaktır” dedi. Ödüllerin her yıl farklı halk bilimcilere dağıtıldığını da söyleyen Gündüz, “kadirbilirlik Anadolu insanının mayasında vardır” dedi.

Ankara Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezinde 27 Nisan 2019’da düzenlenen törende; Müslüm Sümbül, Ekrem Çelebi, Kenan Tuna, Ahmet Şenol, Aşık Sefai, Zade Ünver, Rüştü Akar, Remzi Bekar, Prof. Dr. Tuncer Gülensoy, Sabahattin Türkoğlu, Bünyamin Aksungur ve Faruk Yılmaz’a ödülleri verildi. 

Ödül töreninin arasında, Şef Mehmet Gürbüz yönetimindeki HAMOY Bağlama Takımı, yurdun çeşitli yöresinden derlenmiş ezgilerden oluşan bir dinleti sundu.