HAMOY’dan Halk Bilimi Ödülleri


HAMOY – Halk Müziği ve Oyunları Araştırma Eğitim Derneği, halk bilimine hizmet etmiş 12 duayene törenle “Halk Bilimi Ödülleri” verdi.

HAMOY’un kuruluşunun 44. yılı etkinlikleri arasında düşünülen ve 22 Nisan 2017 günü Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde kalabalık bir halk topluluğu önünde gerçekleştirilen törende bir konuşma yapan HAMOY Başkanı Abdullah Gündüz; “ Ödüle layık bulduğumuz ustalarımız, Anadolu insanının kimlik ve karakterini belirleyen değerlere çok büyük emek verdiler. Onların halk bilimine sağladıkları destek ve katkılar asla unutulmayacaktır” dedi. Ödüllerin her yıl farklı halk bilimcilere dağıtılacağını da söyleyen Gündüz, “kadirbilirlik Anadolu insanının mayasında vardır” dedi.

Şef Mehmet Gürbüz yönetimindeki HAMOY Türk Halk Müziği Korosu’nun da 50 dakikalık bir konser sunduğu törende; Süleyman Şenel, Abuzer Akbıyık, Ayvaz Başaran, Mustafa Ali Kasap, Nejat Tosun, Salih Turhan, Mehmet Uysal, Okan Murat Öztürk, Serbülent Yasun, TRT Anadolu’nun Sıcak Yüzleri programı, İsmail Görer ve Aşık Kul Nuri ödüllerini aldılar.