HAMOY Düzenledi…


ANKARA’DA LİSELER TÜRKÜLERİYLE YARIŞTI…

HAMOY / Halk Müziği ve Oyunları Araştırma Eğitim Derneği’nin düzenlediği Ankara Liseler Arası Türk Halk Müziği Solist Yarışması sonuçlandı. Birinciliği, seçici kurul üyelerinden eşit puan alan Ankara Güzel Sanatlar Lisesi’nden Sultan İpek ile Battalgazi M.T. Anadolu Lisesi’nden Ceyhun Can paylaştı.

Ankara merkez ilçelerinden 33 lisenin katıldığı ve final yarışmasına 12 lisenin kaldığı organizasyon Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kongre ve Kültür Merkezi’nde halk huzurunda gerçekleştirildi.

Yarışmanın açılış konuşmasını yapan HAMOY Başkanı Abdullah Gündüz, yarışmanın amacını “halkın duygu ve düşüncelerini en lirik biçimde dile getiren halk müziğinin genç kuşağa sevdirilmesi, yayılıp yaşatılması, gençlerin sanatsal etkinliklere katılımlarının sağlanması, gençlerin birbiriyle kaynaşmalarının temin edilmesi ve onların serbest zamanlarının bu tür olumlu etkinliklerle değerlendirilmesi” olduğunu söyledi. Başkan Gündüz, gelecek yıl bu yarışmanın Yenimahalle ve Nallıhan belediyelerinin destekleriyle Ankara iline bağlı tüm ilçeleri kapsayacağını da sözlerine ekledi.

İki aşamalı eleme yöntemiyle finale kalarak, Serbülent Yasun, Bayram Bilge Tokel, Emine Koç, Mustafa Acar, Necmi Kıran, Nazlı Öksüz Tubay ve Gökhan Arıcı’dan oluşan büyük jüri huzurunda yarışan 12 lisenin temsilcisi öğrenciler,TRT repertuvarından seçilmiş türkülerle izleyenlerden büyük takdir topladı.

Yarışmanın sonunda seçici kurul üyelerinden eşit puan alan Ankara Güzel Sanatlar Lisesi’nden Sultan İpek ile Battalgazi M.T. Anadolu Lisesi’nden Ceyhun Can birinciliği paylaşırken; ikinciliği Mustafa Kemal Anadolu Lisesi’nden Mehmet Buğra Gürel, üçüncülüğü de Öğretmen Necla Kızılbağ Anadolu Lisesi’nden Sebila Buse Yılmaz elde etti.

Şef Ufuk Önder Serdar yönetimindeki HAMOY Türk Halk Müziği Gençlik Korosu’nun da kısa bir konser sunduğu yarışmada, dereceye giren öğrencilere ve okullarına ödül olarak birer dizüstü bilgisayar verildi.