Bozkırın Tezenesi Türküleriyle Anıldı


Unutulmaz halk ozanı Neşet Ertaş ölümünün 5’inci yıldönümünde Yenimahalle’de anıldı.

Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde 23 Eylül 2017’de, Yenimahalle Belediyesi ile Halk Müziği ve Oyunları Araştırma Eğitim Gençlik Derneği’nin (HAMOY) ortaklaşa gerçekleştirdiği “Neşet Ertaş Destanı” adlı programa Yenimahalleliler akın etti.

Neşet Ertaş’ın birbirinden güzel eserlerinin söylendiği etkinlikte, vatandaşları Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da yalnız bırakmadı.

Şef Abdullah Gündüz’ün hazırlayıp, yazıp sunduğu ve Neşet Ertaş’ın hayatının anlatıldığı “Neşet Ertaş Destanı” programında, HAMOY solistleri büyük ustanın dillerden düşmeyen türkülerini seslendirdi.

Hep bir ağızdan türkülere eşlik eden vatandaşlar, hareketli parçalarda alkış tutmayı ve oynamayı da ihmal etmedi.

Program sonunda Yenimahallelileri selamlayarak konuşma yapan Başkan Fethi Yaşar, “Bizler bu ülkenin evlatları olarak halk ozanlarımızın ezgileri ile büyüdük.Neşet Ertaş bizim çok değer verdiğimiz bir ozanımız. Halk ozanlarımız bizlere birliği, kardeşliği, insan ve çevre sevgisini öğrettiler. Bizlere ırk, mezhep ve din ayrımı yapmamayı öğrettiler. Yani Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan gitmeyi öğrettiler. Hepsinin ruhları şad olsun. Biz Yenimahalle Belediyesi olarak elimizden geldiğince onların ezgilerini ileri taşımak ve sizleri bu ezgilerle yakınlaştırmak, kaynaştırmak için çalışıyoruz” dedi.  

Konuşmanın ardından Yenimahalle Belediye Başkanı Yaşar, programın konuk konuşmacısı Bayram Bilge Tokel ile HAMOY Başkanı Abdullah Gündüz’e desteklerinden ötürü çiçek takdim etti.


Etkinlik Programı