Anadolu’dan Yankılar’44 Dolu Dolu Geçti


Halk Müziği ve Oyunları Araştırma Eğitim Gençlik Derneği HAMOY’un Anadolu’dan Yankılar adı altında her yıl dönem sonlarında tekrarladığı etkinliğin bu yıl 44.sü Ankara, Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde 16 Mayıs 2017 günü gerçekleştirildi.

Kalabalık bir izleyici topluluğunun takip ettiği Anadolu’dan Yankılar’44 programında; halk müziği repertuarlarımızda bulunan ve halay, horon, kaşık, hora, karşılama, zeybek, bar, zotlatma ve deyiş türündeki eserlerden seçmeler, deneğimizin “Gençlik” ve “Yetişkin” koroları tarafından, iki ayrı bölüm halinde, solo ve koro uygulama şeklinde sunuldu.

Öte yandan HAMOY’un nostalji halk oyunları topluluğu üyeleri de halaylarıyla geceye renk kattılar.

İki bölüm halinde sunulan programın birinci bölümünde, Şef Ufuk Önder Serdar yönetimindeki HAMOY Türk Halk Müziği Gençlik Korosu, geleneksel Anadolu havaları içinden seçilmiş; halay, horon, kaşık, hora, karşılama, zeybek, bar, zotlatma ve deyiş türünden 12 eser seslendirdi. İkinci bölümünde ise, Şef Abdullah Gündüz yönetimindeki HAMOY Türk Halk Müziği Yetişkinler Korosu da yine aynı konu ve türlerden 11 eser sundu. Her türkünün öncesinde konusuyla ve yöre özelliğiyle ilgili koro şefleri tarafından geniş açıklamalar yapıldı.

Bu programda danslarıyla geceye renk katan HAMOY nostalji dans topluluğunda da şu üyeler yer aldılar: Yüksel Koca, Sibel Koca, Uğur Altay, Ayşe Altay, Cengiz Şahin, Şükran Şahin, Şengül İplikçi, Ayla Aktan, Can Özturgut, Sevgi Özgör ve Murat Aksoy.