50 Yılın Meşhurları


HAMOY’dan bir anlamlı program daha… 50 yılı geride bırakan HAMOY, zaman içinde sanatsal hayatına dokunduğu, sanata ve türkülere ilişkin ilk bilgileri verdiği ve bugün profesyonel bağlamda sanatını icra eden HAMOY’lu sanatçılardan bir kısmını bir araya getirerek “50 Yılın Meşhurları” adı altında bir söyleşi / konser düzenledi.

28 Ocak 2023 günü Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde düzenlenen bu anlamlı gecenin açış konuşmasını yapan HAMOY Başkanı Abdullah Gündüz: “HAMOY 50 yıldır; iyi, vicdanlı, adil, yararlı ve donanımlı insan yetiştirmeyi ve bunu da sanat aracılığıyla gerçekleştirmeyi amaç edinmiştir. Bu yolda 50 yılı geride bırakırken ülkemizin sanat ve eğitim kurumlarında başarılarıyla adından söz ettiren üyelerimiz olduğunu görmek bizlere haklı bir gurur veriyor; doğru yolda yürüdüğümüzün de kıvancını yaşatıyor” dedi.

HAMOY Başkanı Abdullah Gündüz 50 yılın gurur tablosunu da izleyenlerle paylaşırken; HAMOY’dan ilham alıp yetişen profesyonel sanatçı ve eğitimcileri de isim isim sıraladı.

TRT çatısı altındaki HAMOY’lu sanatçılar:

Abdullah Sözen, Canan Başkaya, Emine Karakuş, Emine Koç, Ertuğrul Güney, Gülten Yıldırım, Gürbüz Sapmaz, Hüsnü Aydoğdu, Mansur Kaymak,  Mehmet Aldaşoğlu, Mehmet Özkaya, Mustafa Acar, Serbülent Yasun, Turgay Ataman, Zeki Topçuoğlu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı çatısı altındaki HAMOY’lu sanatçılar: Bektaş Özen, Burak Çakır, Düzgün Uçkaç, Emin Yağcı, Emre Güney, Erkan Şölen, Hamdiye Efeoğlu, Mehmet Mutlu, Menşure Palalı, Mustafa Kırmızı, Nahide Tokgöz, Neşe Karacan, Niyazi Kılıç, Recep Sağkal, Salih Turhan, Savaş Akbıyık, Savaş Demiral, Soner Bülent Bezdüz, Soner Satı, Tandoğan Başkurt, Tanju Demirkol.  

Farklı eğitim kurumları çatısı altındaki sanatçılar:

Belgin Arpacı, Birsen Erdinç, Erdal Şahin, F. Gülay Mirzaoğlu, Latif Durlanık, Ömer Sami Sağancı, Sıla Gazeloğlu Ayvazoğlu.

Müzik dünyamızda bağımsız olarak çalışan HAMOY’lu sanatçılar: Birsen Kavut, Devrim Erden, Hüseyin Yıldız, Kenan Şele, Meral Azizoğlu.

50 Yılın Meşhurları programında 10 sanatçı sahne alarak, HAMOY’a ilişkin hatıralarını paylaştı. Ve her sanatçı ikişer türkü ile de programa renk kattı. Programda görev alan Emine Koç, Emine Karakuş, Nahide Tokgöz, Gülten Yıldırım, Birsen Kavut, Salih Turhan, Mehmet Aldaşoğlu, Mansur Kaymak, Kenan Şele ve Erdal Şahin’e günün anısına birer şilt takdim edildi. Şiltler, başta Serbülent Yasun olmak üzere HAMOY kurucuları tarafından verildi.